تربیت و آموزش گربه

گربه‌ها یکی از محبوب‌ترین حیوانات خانگی در ایران و تمام نقاط جهان هستند و به دلیل ظاهر و رفتارهای شیرین سریعا جایگاه خود را در هر خانواده‌ای تثبیت می‌کنند. این حیوانات مانند سگ‌ها اجتماعی نیستند اما تربیت آن‌ها هم کار غیر ممکنی نیست. زمانی که تصمیم گرفتید یک بچه گربه را به منزل خود بیاورید، از همان سن کم شروع به تربیت او نمایید تا در بزرگسالی رفتاری معقول‌تر از خود نشان دهد. در دوران کودکی گربه لازم است که گاها با افراد دیگری جز شما برخورد داشته باشد تا بتواند رابطه خوبی با سایر انسان‌ها برقرار کند؛ حتی وجود یک حیوان خانگی دیگر می‌تواند باعث اجتماعی شدن بچه گربه شود.

چگونه گربه خود تربیت کنیم؟

تربیت گربه به او یاد می‌دهد که رفتار خوبی از خود نشان دهد و به مرور زمان نحوه برخورد با صاحب خود و سایر اطرافیان را فرا خواهد گرفت. با رعایت چند نکته می‌توانید در تربیت گربه‌ها موفق عمل کنید.

تربیت و آموزش گربه

گربه خود را مجازات نکنید!

زمانی که خیلی سخت‌گیر با گربه خود رفتار کنید، عملا چیز زیادی از شما یاد نمی‌گیرد و حتی شاید اوضاع بدتر شود. مجازات کردن یک گربه ممکن است عوارضی مانند استرس یا مشکلات رفتاری در پی داشته باشد که گاهی منجر به بیماری و تغذیه با شیلنگ سیلیکونی مواد غذایی می شود. در روند تربیت گربه باید صبر زیادی داشته باشید و سعی کنید با روش‌های صحیح، رفتار مناسب را به او اموزش دهید.

از کلیکر آموزشی استفاده کنید.

یکی از وسایل کاربردی در مراحل آموزش سگ و گربه، کلیکر است. زمانی که گربه شما رفتار خوبی از خود نشان می‌دهد با زدن کلیکر، صدایی تولید شده و گربه متوجه می‌شود که رفتار او را تایید کرده‌اید. پس از اینکه چند بار این کار تکرار شد گربه یاد خواهد گرفت که آن رفتار، یک رفتار صحیح و مناسب است. دقت کنید از کلیکر دقیقا در همان لحظه‌ای استفاده کنید که گربه مشغول نشان دادن یک رفتار صحیح است؛ تا متوجه شود کدام رفتار مورد تایید شما قرار گرفته است.

از تشویقی کمک بگیرید.

در بازار تشویقی‌های مختلفی برای حیوانات خانگی وجود دارند که می‌توانند در تربیت آن‌ها هم موثر عمل کنند. هر زمان که با کلیکر رفتار گربه را تایید کردید، می‌توانید یک تشویقی کوچک به او هدیه دهید تا حس قدردانی خود نسبت به او را نشان داده و گربه خود را خوشحال کنید.

غذای مورد علاقه گربه می‌تواند نقش مهمی در تربیت او داشته باشد.

احتمالا در طول مراحل رشد گربه متوجه خواهید شد که حیوان شما به چه غذایی بیشتر از سایر غذاها علاقه دارد. این غذای تشویقی می‌تواند ماهی یا مرغ باشد؛ یا حتی غذاهای آماده موجود در بازار با طعم‌های مختلف. هر زمان که گربه مطابق با میل شما رفتار کرد قسمتی از این غذای تشویقی را در اختیار او قرار دهید تا دوباره آن رفتار را انجام دهد و با مرور زمان این رفتار در ذهنش حک گردد. در کنار غذا، خواب کافی برای بچه گربه بسیار مهم است.

یک ظرف شن در اختیار گربه قرار دهید.

یکی از پیش‌نیازی های نگهداری گربه در منزل، تهیه یک ظرف شن بزرگ است تا گربه بتواند در آن دستشویی کند. گربه‌ها حیوانات تمیزی هستند که تمایل دارند دستشویی خود را خاک کنند؛ یک ظرف شن با لبه‌های کوتاه خریداری کرده و در محل کم رفت ‌وآمد قرار دهید تا بدون استرس بتواند از آن استفاده کند.

مانع گاز گرفتن دست خود توسط گربه شوید.

گربه‌های کوچک ممکن است فرق دست شما با اسباب بازی را تشخیص ندهند و دائما دست شما را گاز گرفته و یا با ناخن بتراشند، اگر در کودکی جلوی این رفتار را نگیرید در بزرگسالی گربه مشکلات زیادی خواهید داشت و دست شما دائما زخم خواهد بود. هر زمان گربه دست شما را گاز گرفت بازی با او را متوقف کنید و با لحن دیگری شروع به صحبت کنید تا متوجه کار اشتباه خود بشود.

اسباب بازی مناسب به گربه خود هدیه دهید.

گربه‌ها دوست دارند هر چیزی را چنگ بزنند و اگر اسباب بازی با همین کاربرد در اختیار نداشته باشند، به سراغ وسایل خانه رفته و آن‌ها را چنگ میزنند. یک وسیله مشخص در کنار گربه قرار دهید تا بتوانند با خراشیدن آن خود را آرام کند.

مطالب مشابه

Leave a Comment