دست در دست سگ، تاثیر نگهداری سگ در روحیه

سگ‌ها حیوانات باهوش و دوست داشتنی هستند که نگهداری از آن‌ها در خانه می‌تواند از لحاظ روحی به ساکنین منزل کمک زیادی کند. به هنگام نگهداری از سگ باید به موارد مختلفی نظیر تغذیه، جای مناسب خواب، وسایل سرگرمی و … توجه کنید اما در عین حال حضور یک سگ در محیط خانه فواید زیادی برای شما به همراه خواهد داشت. وجود سگ سبب کاهش استرس و ایجاد حس خوبی در درون افراد می‌گردد.

جلوگیری از افسردگی و کمک به سلامت روح

نگهداری از یک حیوان خانگی در منزل و ایجاد رابطه عاطفی بین انسان و حیوان می‌تواند منجر به کاهش حس تنهایی شود. انسان‌ها با گذشت زمان و بالاتر رفتن سن، حس تنهایی بیشتری پیدا می‌کنند و ممکن است این حس به مرور زمان به سمت افسردگی پیش رود. به منظور جلوگیری از بروز احساس ناخوشایند تنهایی می‌توان یک حیوان خانگی را به سرپرستی قبول کرد تا اوقات فراغت افراد را پر کند. به دلیل رابطه عمیق سگ و انسان و کاهش افسردگی، از این حیوان خانگی زیبا برای کمک به سالمندان هم استفاده می‌کنند تا احساس خوبی در آن‌ها بوجود آید.

کاهش استرس

 تحقیقات نشان می‌دهند بازی کردن با سگ سبب کاهش استرس خواهد شد. نوازش سگ، کاهش ضربان قلب و فشار خون را به همراه خواهد داشت و افکار مزاحم را دفع می‌کند؛ در نتیجه بخش زیادی از استرس روزانه را برطرف خواهد ساخت. کم شدن استرس‌ها منجر به کاهش بیماری‌های جدی‌تری شده و خطر سکته قلبی را نیز کاهش می‌دهد.

افزایش سطح شادی درونی

بازی با سگ می‌تواند میزان هورمون‌های دوپامین و سروتونین را در بدن افزایش داده و باعث ایجاد حس شادی در انسان‌ها شود. هم چنین نگهداری از سگ منجر به ایجاد حس مسئولیت می‌شود که در نتیجه فرد یک انگیزه و هدف پیدا می‌کند و این امر موجبات شادی درونی وی را فراهم می‌سازد. سگ‌ها دوستان فوق‌العاده ای هستند که تحت شرایط مختلف کنار شما می‌مانند و به بالا رفتن روحیه کمک زیادی می‌کنند.

افزایش فعالیت‌های بدنی

سگ‌ها حیوانات پر جنب و جوشی هستند و معمولا در روز باید بین یک الی دو ساعت پیاده روی کنند. پیاده روی با سگ می‌تواند موجبات آشنایی با افراد جدید را به ارمغان آورد و در پی آن اشخاص دچار انزوا نمی‌شوند؛ از سمت دیگر دو ساعت پیاده روی برای بدن هم بسیار مفید خواهد بود و تحرک روزانه جای خود را در زندگی روزانه مردم باز می‌کند. پیاده روی روزانه با سگ سبب افزایش اندورفین‌ در بدن می‌گردد که نتیجه آن ایجاد احساس آرامش در افراد است.

مطالب مشابه

Leave a Comment